Види вентиляції, переваги і недоліки вентиляційних систем

Наразі жодне сучасне приміщення будь-якого типу не обходиться без належної вентиляційної системи. Забезпечення людей необхідними важливими умовами життєдіяльності для ефективного життя та роботи також залежить від якості вентиляції. Свіжа повітряна маса та оптимальний мікроклімат підвищують працездатність та позитивно впливають на загальний стан здоров’я людей. Обрати якісну систему можливо – достатньо ретельно вивчити види вентиляцій. Вони бувають різними, розробленими спеціально під певні умови та будівлі. Головні характеристики систем – це ключовий фактор основного вибору.

Головним призначенням вентиляції є видалення забрудненого повітря з приміщення та подача свіжого. Особливо важливо забезпечити установку систему вентиляції на промислових об’єктах, які потребують циркуляції повітря: фабрики, заводи, складські господарства.

Види вентиляції, головні поняття та класифікація

Вентиляцією є сукупність систем та заходів, що забезпечують природний повітрообмін в жилих та промислових приміщеннях для здорової роботи та життя. Опираючись на дане визначення, можна надати класифікацію різним системам вентиляції:

  1. За методом тиску та циркуляцією повітря: штучна установка та природна установка;
  2. За призначенням: витяжна установка та припливна установка;
  3. За зоною обслуговування: місцева та загальнообмінна;
  4. За конструкцією: канальна та безканальна.

Кожний вид має розглядатися окремо в контексті наявного приміщення. Важливо визначити переваги та недоліки систем вентиляції. До того ж, для збереження необхідного мікроклімату варто ретельно вивчити питання класифікації та застосування систем з урахуванням ключових параметрів. Види вентиляції в будинках житлового типу схожі з тими, які монтуються у виробничих та громадських будівлях.

Природна вентиляція – найпростіший вид вентиляції

види вентиляцій

Одним з найдавніших методів провітрювання приміщення є природна вентиляція. Джерело методу полягає в простих базових знаннях фізики. Вентиляція квартири чи іншого приміщення відбувається природним шляхом (рекуператор), не вимагаючи жодного спеціалізованого обладнання. Через перепади температури повітря та різного атмосферного тиску відбувається процес обміну повітря – це й створює позитивний мікроклімат.

Завдяки силі вітру, чисті повітряні маси проходить всередину приміщення, витісняючи та виводячи забруднене повітря. Для такого процесу розробляються повітроводи – пристрої, які обов’язково передбачаються в будь-яких проєктах та закладаються при спорудженні будинків. Також важливо враховувати фактор якості будівельних матеріалів, оскільки нормальна природна циркуляція певним чином залежить і від них. Найкраще пропускають свіже повітря дерев’яні та цегляні будови. Бетонні споруди справляються гірше.

На зменшення повітряпроникності та погане кондиціонування також впливають покриті шаром фарби та цементу панелі. Покращення процедури очищення повітря може відбуватись лише при відкриванні настіж вікон в кімнатах. Проте провітрювання досі є найпростішим способом вентиляції природного типу в приміщенні.

Існує також різновид природної вентиляції, яка передбачає надходження та усування повітряних мас лише під дією природних умов – мимовільна вентиляція. Наступним типом природної вентиляції вважають організовану: переміщення повітря відбувається завдяки отворам, які спеціально розташовують на різних висотах. Їх роблять також різних розмірів. Організована вентиляція також ділиться на гравітаційну, аерацію та ярусну.

Важлива рекомендація! Створюючи проєкт власного житлового будинку, першим ділом необхідно провести розрахунок вентиляційної системи природного типу. Подібна система має переваги: невелика вартість та легкість монтажу. Проте також існує величезний недолік – вона повністю залежить від кліматичних умов ззовні.

Механічна чи штучна вентиляція

Якщо власник помітив, що природної вентиляції не вистачає для роботи створення нормального мікроклімату, рекомендується установка штучного. Її функції полягають у застосуванні спеціалізованих пристроїв, які вимушено переміщують використані повітряні маси та заміняють їх на чисті. Відмінною якістю даного типу устаткування є обробка повітря. Зволоження, очищення, охолодження або нагрівання буде відбуватись в залежності від встановлених показань устаткування. Виконання такої роботи забезпечується фільтрами, нагрівачами, певними видами повітроводів та нагрівачів, пиловловлювачами устаткування.

При проектуванні приміщення з механічною вентиляцією відбувається значний обсяг робочих процесів ще до початку установки системи. На етапі проєкту необхідно забезпечити технічне, санітарно-гігієнічне та економічне обґрунтування. Також важливо правильно визначитись з видом вентиляційної системи, яка має гарантувати створення природного здорового мікроклімати всередині будівлі.

Механічна вентиляція приміщення дає додатковий функціонал: зволоження, очищення, охолодження та нагрівання повітря. Примусова вентиляція має переваги та недоліки, про які важливо знати перед проектуванням:

+ Не залежить від кліматичних умов ззовні та пори року.

+ Має декілька видів очищення, призначених для певних ситуацій.

- Дорожчий варіант, якщо порівнювати з природною вентиляцією.

- Велика енергоємність.

Нерідко для врівноваження переваг та недоліків окремих систем використовуються змішані варіанти.

Припливна та витяжна вентиляція, їх основні складові

види вентиляцій

За призначення вентиляційні системи поділяються на дві групи: витяжні та припливні. Припливні системи становлять механічні вентиляції, а в основу принципу їхньої роботи закладена примусова подача свіжого повітря в будівлю. В цей час відпрацьоване повітря витісняється з приміщення завдяки роботі вентиляційної системи природного типу.

Припливні вентиляції можна розкласти на складники:

  • Припливні вентилятори – гарантують приплив свіжого повітря;
  • Шумоглушник – рівень шуму, що утворюється установкою значно нижчий;
  • Нагрівач – повітря, що подається, може бути одразу теплим. Така деталь допомагає взимку. Якщо нагрів повітря забезпечується електромережею, то такий вид має назву – електричний. Водним типом є той тип, що забезпечує нагрівання повітря від системи центрального опалення;
  • Повітрозабірні решітки – необхідні для фільтрації забруднень механічного виду, що потрапляють ззовні;
  • Фільтри – забезпечують очищення поданого повітря від домішок та мікрозабруднення. Існують фільтри тонкого, особливо тонкого та грубого очищення;
  • Клапани – не пропускають повітря у будівлю в момент, коли система вентиляції не працює;
  • Повітроводи – канали, якими відбувається циркуляція повітря.

Канали вентиляції переважно заховані в підвісній стелі з гіпсокартону. Кожна припливна система може містити певні складові, в залежності від індивідуальних потреб споживача. Витяжна система вентиляції необхідна для покращення роботи природної системи вентиляції та подальшого виведення відпрацьованого повітря.

Припливно-витяжна система – найбільш раціональний вид штучної вентиляції

За відгуками користувачів, найоптимальнішим типом вентиляційної системи є припливно-витяжна вентиляція. Згідно з назви, в такій системі активно використовуються як витяжні, так і припливні установки. Даний вид вентиляції може створити та підтримати здоровий мікроклімат у виробничих приміщеннях та житлових будівлях. Головне пам’ятати, що лише при збалансованій продуктивності забезпечується необхідний ефект. В інакшому випадку процес вентиляції буде відбуватись непередбачувано.

Припливно-витяжна вентиляція Рівне має окремі види, до яких відносять вентиляцію витісненням та вентиляцію перемішуванням. Вентиляційні процеси перемішування відбуваються прямо в приміщенні. Свіже повітря потрапляє всередину будівлі завдяки спеціальним установкам – дифузорам. Далі воно переміщується з відпрацьованим повітрям та виділяється разом з ним через спеціальні клапани.

Вентиляція витісненням проходить згідно з основ найпростішого закону фізики. Свіже повітря розподіляється кімнатою на рівні підлоги, після чого відбувається примусове підняття чистого повітря вгору. Воно витісняє відпрацьоване повітря, тепле, через отвори вентиляції на стелі. Подібний процес створює бажаний обмін повітря.

Види повітроводів для вентиляції

види вентиляцій

Системою вентилювання називаються різні пристрої, які з’єднані між собою каналами повітроводів. Такі системи становлять нероздільну частину механічної та природної вентиляції. Головною функцією вентилювання даного типу є циркуляція мас повітря, щоб створити комфортний мікроклімат. Ефективність роботи такої вентиляції прямо залежить від наступних факторів:

  1. Форми повітроводів;
  2. Матеріалу, з якого виготовлена;
  3. Розміру перетину пристрою.

Слід пам’ятати! Обираючи повітроводи, необхідно ретельно дослідити питання перерахованих вище характеристик. Додатково рекомендується звернути увагу на міцність, герметичність,  шумоізоляцію та компактність.

Повітроводи мають певну класифікацію за типом матеріалу:

  • Металеві – підійдуть для приміщень виробничого типу, оскільки можуть витримувати великі навантаження.
  • Пластикові – підійдуть для приміщень будь-якого типу. Головна їхня перевага в можливості зібрати канал необхідної конфігурації з таких конструкцій. Такий матеріал має високий рівень тепло- та шумоізоляції.

За типом перерізу також виділяють кілька класифікацій:

  • Прямокутні – легкі в монтажі, оскільки прямі лінії не передбачають додаткові кріплення;
  • Круглі – широкий діапазон розмірів, компактні.

Варто згадати також поділ на гнучкі та жорсткі повітроводи. Гнучкі використовуються в тих випадках, де потрібно розгалуження каналів. Для їхньої установки необхідні додаткові кріплення. В більшості випадків лише комбінування різних типів повітроводів може забезпечити необхідні результати.

Види вентиляторів для приміщень з механічною вентиляцією

Підбирати підходящу модель вентилятора необхідно з огляду на розміри будівлі та її призначення. Для житлових будинків витяжна вентиляція необхідна через погану витяжку на кухні, відсутності вікон в кількох кімнатах, зокрема туалеті та ванній. Ці фактори призводять до поганої циркуляції повітря в приміщеннях, швидкому та їдкому поширенню неприємних запахів у житлових кімнатах. Поліпшення мікроклімату можливе завдяки вентилятору. А вибір вентилятора має ґрунтуватись за певними критеріями. Тому, щоб створити належні умови для кращої циркуляції повітря в приміщенні, варто звертати увагу на:

  • Ступінь захисту від вологи та від високих температур;
  • Продуктивність вентилятора;
  • Шумові можливості;
  • Зручність при експлуатації.

Наразі існує велика кількість вентиляторів для будівель з механічною витяжною системою вентиляції. Часто вибір вентилятора залежить від цілі використання. Так, існують віконні вентилятори, для ванної кімнати та кухні, для туалету, ресторану тощо.

Місцева та загальнообмінна вентиляція виробничих та житлових приміщень

Види системи вентиляції також ділять на два класи, згідно з зоною обслуговування: місцева та загальнообмінна. Якщо більшість шкідливих елементів та виділень припадає на одні й ті ж зони приміщення, необхідно використовувати місцеву вентиляцію. Вона здатна видалити забруднення із зони конкретного місця, до того ж система не дає відпрацьованому повітрю розповсюджуватись приміщенням. Кухонна витяжка – це найпростіший та доступніший приклад даного виду механічної вентиляції в побутових умовах.

Такий вид отримав назву – місцева витяжна вентиляція. Для виробничих цехів існують окремо місцеві відсмоктувачі. Забруднення видаляються згідно з принципу природного руху. Так, гарячі та шкідливі елементи підіймаються вгору, а холодні гази стають важкими та спускаються до підлоги. Місцева вентиляція припливного типу працює у вигляді повітряних завіс, оазисів та душів.

Якщо очистити треба не чітку обрану зону, місцева система не матиме жодного ефекту. В такому випадку бажано використовувати загальнообмінну вентиляцію, яка здатна одночасно обслуговувати все приміщення чи його значну частину. Така витяжна система буде видаляти гази, тепло, пари рідин, вологу, пил, запахи з приміщення. Базовим видом даної системи є вентилятор на електродвигуні, який зазвичай монтується на віконному чи дверному отворі. Складнішим варіантом вважається застосування вентиляторів з витяжним повітроводом.

Загальнообмінна припливна система вентиляції забезпечує подання свіжого повітря та розподіляє його по всьому приміщенню. Її особливістю є здатність компенсувати недолік тепла через те, що перед подачею повітря нагрівається. У більшості випадків відбувається видалення з приміщення відпрацьованого повітря та подача рівної його кількості по приміщенню. Проте існують інциденти, коли видаляється більше, в недостача компенсується перетіканням мас повітря з сусідніх приміщень.

Канальна та безканальна система вентиляції

види вентиляцій

Вентиляційні системи мають ще одну характеристику для класифікації – спосіб конструкції. Він може бути канальним та безканальним.

Канальна вентиляційна система містить купу повітроводів, головна задача яких активне транспортування повітря. Перевагою подібних систем є компактні розміри та можливість скритої установки. Так можна використовувати обладнання без виділення окремого місця для нього. Систему можна розмістити в шахтах, під підвісною стелею, в нішах. Вентиляція працює на базі обладнання з круглим або прямокутним перетином. Найбільшою популярністю наразі користуються установки з прямокутним перетином.

Не має повітроводів безканальна система, оскільки вона базується на використанні вентиляторів, які встановлюються в отворах у стіні. Така система забезпечує рух повітряних мас через щілини, зазори, кватирки. Так відбувається підтримання створеного мікроклімату.

Конструкція системи вентиляції може бути моноблочною або набірною. Набірна система – це індивідуальний підбір необхідних елементів, які будуть складати вентиляційну систему (вентиляційний фільтр, пристрій автоматики, глушник, певні види вентиляторів). Перевагою такої конструкції є здатність вентилювати будь-яку будівлю, починаючи від маленького офісу до просторої зали ресторану. Часто установка передбачається в окремій камері для вентиляції.

Необхідною умовою для проектування моноблочної системи виступає компактність. Тобто, встановити конструкцію необхідно в межах одного ізольованого корпусу. Така система є закінченим варіантом, змонтованою єдиним цілим.

Зверніть увагу! Головна перевага моноблочної системи вентиляції – шумоізоляція, невеликі габарити та простий монтаж систем вентиляції.

Особливості проектування вентиляції

Щоб отримати необхідний результат, варто враховувати, які види вентиляції бувають, та які їхні головні параметри. Так, в приміщеннях, де є погана вентиляційна система, постійно накопичується пил. При використанні в побуті побутових приладів та хімічних засобів для чистки відбуваються зміни повітря фізичного та хімічного типу. Тому проектування як житлових, так і виробничих приміщень не обійдеться без заздалегідь продуманої вентиляційної системи. Всі вимоги та розрахунки щодо систем вентиляції для певних типів приміщення передбачаються відповідними нормами та законами будівництва.

Коректно спланована система вентиляції допоможе досягти необхідних мікрокліматичних показників. При цьому всі види вентиляції приміщень: громадських, виробничих чи житлових, мають власні вимоги та норми. І цей фактор є важливим інженерно-технологічним аспектом. Лише правильно виконане проектування вентиляційних систем та комплектуючі до системи гарантуватимуть стабільні оптимальні кліматичні умови в будь-якому приміщенні.

Загальнообмінні системи вентиляції

Витяжна та припливні системи вентиляції призначені задля повноцінної або часткової вентиляції приміщення. Загальнообмінні витяжні системи можуть рівномірно видалити вживане повітря з жилої будівлі, в той час як загально обмінні припливні системи будуть подавати свіже повітря та розподіляти його по всьому приміщенню чи його частині.

  1. Загальнообмінна припливна вентиляція

Загальнообмінна припливна вентиляція необхідна для асиміляційних процесів вологи та надмірного тепла, розбавлення негативних концентрацій газів та парів, які місцева та витяжна вентиляції не змогли видалити. Також така система забезпечує розрахункові санітарно-гігієнічні норми для вільного здорового дихання людини в робочій чи жилій зоні.

При негативному тепловому балансі, а саме при недостачі тепла, загальнообмінна припливна вентиляція може з механічною системою підігрівати весь об’єм свіжого повітря. До того ж, перед подачею свіжого повітря його очищають від забруднень. При надходженні негативних елементів в повітря промислового приміщення, кількість припливного повітря має повністю компенсувати місцеву та загальнообмінну витяжну вентиляцію. Так житлові та промислові приміщення отримають здоровий мікроклімат.

  1. Загальнообмінна витяжна вентиляція

Одним з простих видів загальнообмінної витяжної вентиляції є окремий вентилятор переважно осьового типу з електродвигуном на одній осі. Він часто розташовується в отворі у стіні чи у вікні. Подібна система видаляє повітря з найближчого до вентилятора місця приміщення. Здійснюється лише загальний обмін повітря.

В окремих випадках система містить протяжний витяжний повітровод. Якщо його довжина є більшою за 30-40 сантиметрів, тоді втрати тиску в мережі будуть складати більше 30-40 кг/м2. А замість осьового вентилятора варто встановити вентилятор відцентрового виду.

Якщо серед шкідливих виділень у виробничому цеху є пил та важкі гази, але немає тепловиділень від обладнання, то витяжні повітроводи встановлюються підпільними каналами. У будинках промислового типу, де завжди є шкідливі виділення: волога, пари, пил, теплота, гази тощо, та їхнє надходження всередину відбувається в різних умовах, у більшості випадків неможливо обійтися лише однією системою рекуперації.

В подібних будівлях для видалення шкідливих виділень, що не можна локалізувати, оскільки вони поступають в повітря приміщення, варто використовувати загально обміннівитяжні системи. В деяких випадках у приміщеннях під виробництво, поряд з механічними системами вентиляції також використовують системи аерації – природного спонукання. Завжди варто використовувати сервісне обслуговування систем.